Teknede Kedi Olur mu?

Teknede Kedi Olur mu?

Tabii ki olmaz dediğinizi duyar gibiyim. Ama bizi gerek buradan gerek sosyal medyadan takip ediyorsanız, biraz özveri ve özenle pek ala teknede kedi olabileceğini görmüşsünüzdür… Mia yaşama gözlerini teknede açmadı. O önce bir sokak kedisiydi. Bir gece Fırat’ın kullandığı motorun önüne kendini atarak önce veterinere, oradan da evimize misafir oldu. O gün bugündür de bize şans getiren evladımız oldu ve birbirimizi hiç bırakmamaya karar verdik. (En azından biz onu…) Ve böylece Mia’nın İzmir’in sokaklarından Ege’nin mavi sularına uzanan öyküsü de başladı.

Sokaklarda yaşadığı bu yaklaşık bir senelik hayatında başına neler geldi bilmiyoruz ama Mia çok ürkek ve çekingen bir kedi. İlk başlarda çevresine karşı olan bu ürkek ve korkak tavrı çok daha ileri seviyeydi ama bizimle beraber geçirdiği 8 senede bu ürkekliğini biraz olsun üzerinden attı.

Mia 4 senedir yılın 7 – 8 ayını bizimle birlikte teknede geçiriyor. Kedi ve deniz kelimelerini aynı cümlede kullanmak bile garip gelebilir size ama biz Mia’yı çok seviyoruz, biliyorum ki Mia’da bizi çok seviyor ve birlikte olduğumuz için bu tuzlu hayata bile katlanıyor. Ama bu onun için çok da kolay bir hayat değil maalesef. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi kediler teknede yaşamak için yaratılmış canlılar değiller. Yine de varlıklarıyla hayatımıza neşe katan kuyruklu dostlarımızla sadece evlerimizde değil, teknelerimizde de birlikteyiz. Bunun için birkaç konuya dikkat etmemiz yeterli…

teknede kediMia’nın en sevdiği şeylerden biri, akşam üstleri hava serinleyince havuzluğa çıkıp olanı biteni izlemek…

Teknede Kedi Olur…

Kedilerin en sevmediği şey yaşadıkları ortamın değişmesi. Bu sebeple en özen gösterdiğimiz konulardan birisi ev – tekne arası gidişlerimizi minimize etmek. Gittiğimizde de bir süre orada kalıp Mia’nın yeniden ortama alışmasına izin vermek.

Evde sadece balkona çıkıp şehir trafiğini izleyen Mia, teknede daha özgür. Halatlara konan kırlangıçları ve denizde oynaşan balıkları izlemek, sabahları havuzluğa çıkıp güneşlenmek en sevdikleri. En sevmediği şeyse dalgalı denizde seyir yapmak. Biz de bu konuya oldukça özen gösteriyoruz. Bunun haricinde çok da bir zorluğu yok. Biraz özveri ve çokça sevgi her şeyi hallediyor.

İşte bu dört senede Mia’nın teknede yaşadığı olaylardan bazıları şöyle…

Kedimiz Denize Düşerse Ne Yapmalı?

Mia dört senede iki kere denize düştü. İkisi de seyirdeyken değil, iskelede bağlıyken oldu. Denize düşen kedilerle ilgili en önemli husus kediyi tuzlu bırakmamak. Çünkü tüylerindeki tuzu yalarlar ve bu da böbreklerine iyi gelmez. Bu sebeple kediyi mutlaka tatlı su ile yıkamak gerekir. Bizdeki sonuç; hayatında ilk defa Ege’nin tuzlu suyuyla tanışan Mia’yı bir de tatlı su ile yıkayınca depresyona giren bir kedi oldu. Olayın iç yüzü şöyle gerçekleşti:

Mia ilk defa denize düştüğünde iskelede ters duran bir botun altına girmişti. Onu oradan çıkarmaya çalışırken korktu, önüne bakmadan zıpladığı için kendini denizde buldu. Ve böylece hayatında ilk defa Ege’nin tuzlu suyu ile tanışmış oldu. Tabii bu hiç hoşuna gitmedi. Onu hemen denizden çıkardık ve teknede tatlı su ile yıkayarak kuruladık. Bu durumdan hiç memnun olmayan Mia sonraki 3 gün neredeyse hiç kamarasından çıkmadı. 3 günlük depresyon bitince normal hayatımıza geri döndük. Merak edilen bir diğer soru ise kediler yüzme biliyor mu? Evet, kediler çok iyi yüzücüler, sadece yüzmeyi tercih etmiyorlar : )

Az önce denize düşmüş mutsuz bir Mia…

İkinci defa denize düşmesi ise şöyle gerçekleşti; yine iskelede bağlıyken yanımızdaki tekneye atlamış. Oradan geri bizim tekneye atlarken aradaki yükseklik farkını hesaba katamayınca yine cumburlop denize düştü. Bağırış çağırış içinde kıyıya doğru yüzmeye başladı ve kıyıdaki minik bir botun üzerine tırmanarak denizden çıktı. Hemen yine tatlı su ile yıkadık. Aylardan Kasım ve saatlerden akşam saati olduğu için hava epey serindi. Üşütmesin diye kurutma makinesiyle kurutmaya çalıştık ama makinenin sesinden çok korktuğu için vazgeçtik. Mümkün olduğunca havlu ile kuruladık. Bu sefer deneyimli olduğundan dolayı ilk seferki gibi depresyona girmedi neyse ki : )

Güncelleme*

Bu yazı Motorboat & Yachting dergisinin Kasım 2020 sayısında yayınlandığında Mia 3. defa denişe düştü, tesadüfün böylesi. Yine Kasım ayı, yine havanın serin olduğu bir akşam üstü… Bu sefer alargadaydık ve Mia biminide yaramazlık yapıyordu. Bir baktık hoop o yükseklikten tepe taklak denize…  Neyse ki olay gözümüzün önünde gerçekleşti, Fırat hemen Mia’nın ardından denize atlayıp onu tekneye çıkardı. Ve yeniden yıkama kurulama faaliyetlerimiz başladı… : )

teknede kediSıcak havalarda nereye nasıl yatacağını şaşıran bir Mia ; )

Teknede Kediniz Varsa Neler Yapabilirsiniz?

 • Eğer tekneden çıkıp özgürce gezen bir kediniz varsa boynuna mutlaka tasma takın. Tasmada kedinin ismi ve sizin telefon numaranız olsun.
 • Eğer iPhone kullanıyorsanız kedinizin boynuna iPhone ile uyumlu bir airtag cihazı takabilirsiniz. Böylece tekneden uzaklaştığında nerede olduğunu yaklaşık olarak takip edebilirsiniz.
 • Kedinizin tekneden denize düşmesini önlemek için teknenin vardavelalarına ağ gerebilirsiniz. Böylece bir nebze de olsa, onun için güvenli alan oluşturmuş olursunuz.
 • Denize düşerse tekneye kolay çıkması için, tekneden denize havlu veya halat benzeri bir şey sarkıtabilirsiniz. Ama bu halat veya havluyu seyir esnasında toplamayı unutmayın ki, motora dolanmasın.
 • Kediniz Mia gibi seyir yapmayı pek sevmiyorsa, seyir sonlarında ona ödül maması verip seyirlere alışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kedinize ait ilaçları yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin. Acil bir durumda eczaneden çok uzak olabilirsiniz ve o ilaçlar hayat kurtarabilir.
 • Kedinize uygun bir can yeleği teknenizde mutlaka olsun.

 

Mia’nın Başına Gelen Bazı Olaylar : )

Teknede yaşamaya başladığından beri Mia’nın başına gelen bazı olayları paylaşmak istiyorum. Bizim yaşadığımız bazı kötü deneyimleri siz yaşamazsınız umarım.

Tekneye Giren Erkek Kedi

Bir gece iskelede bağlıyken lumbozdan içeri erkek bir sokak kedisi girmiş. Çok sıcak bir yaz gecesi olduğu için tüm hatch ve lumbozlar açık uyuyorduk. Gecenin köründe kedi kavgası sesine uyanınca önce anlam veremedik tabii ki. Sonradan anladık ki sesler bizim tekneden geliyor. Hemen kalktık ve kedileri ayırmaya çalıştık. Erkek kedi lumbozdan girdiği için çıkış kapısını bulamadı bir türlü. Zorla onu tekneden çıkarttık bir şekilde.

Sonrasında inanılmaz derecede korkmuş Mia’yı yatıştırmaya ve üzerinde yara bere var mı diye kontrol etmeye çalıştık. Bizimki az biraz zarar almış tabii ki, öbür kedinin halini bilemiyorum. Herhalde birkaç tırmık atmıştır Mia da ona. Erkek kedi dolayısıyla mı yoksa kavga dolayısıyla mı anlamadım ama etraf inanılmaz kötü kokuyordu. Gecenin köründe her yeri dezenfekte ettik. Sonra da tavan yapmış bir adrenalinle uyumaya çalıştık. Sabah ilk iş Mia’yı Marmaris şehir merkezindeki veterinerimize götürüp kontrol ettirdik ve gerekli aşı / iğnelerini yaptırdık. O günden sonra da bir daha iskelede bağlıyken lumboz açık uyumadık.

Veterinere Yetişme Çabası 

Bir sabah ben içeride yoga yaparken, Mia dışarıda kendi halinde oturuyordu. Birden apar topar içeri koştu ve kusmaya başladı. Neredeyse üst üste 15-20 defa istifra etti. Dışarıda bir böcek mi soktu onu veya bir şey mi yedi ne oldu bilmiyoruz. Ama rahatsızlığı saatler sürdü ve pek de iyiye gidiyor gibi gözükmüyordu. Biz de bunlar olurken iskelede değil, alargadaydık. Önce apar topar iskeleye döndük, sonra Mia’yı da alıp yine Marmaris’e veterinere yetiştik. Şimdi ne iğnesi olduğunu hatırlamıyorum ama o gün Mia’ya 3 iğne yapıldı. Ertesi gün bir kez daha götürdük ve yine 2 iğne oldu. Sonrasında yavaş yavaş toparladı neyse ki, başka iğne veya serum gibi bir tedaviye gerek kalmadı.

teknede kediSakin bir akşam üstü teknenin burnunda baba kız keyif yapıyorlar…

Mia’nın Korkulu Rüyası; Dalgalı Deniz

Mia dalgalı denizi hiç sevmiyor ve çok dirayetli olmasına rağmen bazen seyirde istifra ettiği olabiliyor. Mia seyir sırasında havuzluğa çıkmıyor, genelde içeride salon masasının altında yatıyor. Havadan veya denizden rahatsız olabileceğini hissettiğim an içeri onun yanına gidiyorum ve onu sakinleştirmek için elimden geleni yapıyorum. O esnada kocaman açtığı korkmuş gözleriyle çaresiz bir şekilde bana öyle bir bakıyor ki, her seferinde içim parçalanıyor. Çünkü onu; çok sevdiği için taramaktan veya sarılıp sakinleştirmeye çalışmaktan başka elimden hiçbir şey gelmiyor maalesef.

Seyir Öncesi Neta Edilmeyen Tekne 

Çok sert bir havada tekneyi düzgün neta etmediğimiz için içeride her şey Mia’nın üstüne devrilmiş. Gerek havadan gerek teknenin salınımından gerekse de tekne içinde yer değiştiren birçok objeden korkan Mia hayatında ilk defa kumu dışında bir yere çişini kaçırmış. Tabii biz bunu sonra fark ettik ve çok üzüldük… Bu seyirde yaşadıklarımızla ilgili detaylı bir yazı yazmıştım. Okumak için; Sonbaharda 2 Tekne 2 Hafta

Çiftlik Koyu’nda Kabus Gibi Bir Gece

Uzun uzun aynı şeyleri bir daha yazmak istemiyorum ama Çiftlik Koyu’nda çok kötü bir gece geçirmiştik. Mia da bizimle birlikte nasibini almıştı o geceden. Tüm detayları ile okumak isterseniz; Çiftlik Koyunda Kabus Gibi Bir Gece

O gece alargaya geçip demirledikten sonra tekne burnunu karaya dönmüş, dalga açıktan gelmiş olduğu için, biz de daha iyi ne yapacağımızı bilmediğimiz için sabaha kadar sallanıp durmuştuk. Yazıyı okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız çünkü normal bir soluğandan bahsetmiyorum.

Hacıyatmaz gibi tekne bir o yana, bir öbür yana yatıp yatıp dikeliyordu. Bizim yaşadığımız huzursuzluk neyse, içeride Mia da sabaha kadar harap olmuştu. Sabah olur olmaz demir alıp Marmaris’e gitmiştik. Tekne hemen karaya alınmış, sigorta firması ile görüşülmüş ve gerekli onarımlara başlanmıştı. Ancak tekne karadayken teknede kalmamıza izin vermeyen marina dolayısıyla biz de zor da olsa kedi kabul eden bir otel bulmuş ve Mia’yı da alıp otele yerleşmiştik. Ancak oda kapıları ve duvarları o kadar çok ses geçiriyordu ki, Mia dışarıdan gelen seslerden çok korkup pikenin altında saklanıyordu tüm gün. Çareyi onu İzmir’e annemlere bırakmakta bulduk ve arabaya atladığımız gibi İzmir’in yolunu tuttuk. Tekne denize indikten sonra tekneyi Mia olmadan rahat ve korkusuz bir şekilde kendi iskelemize getirdik. Mia olunca haliyle daha temkinli davranıyoruz ve aman Mia korkmasın, aman ona bir şey olmasın diye endişe ediyoruz. Seyirlerimizi planlarken de hem havayı hem Mia’yı dikkate alıyoruz.

teknede kediİyi ki varsın küçük kızım, seni çok seviyoruz…

Evet bu gerçekten epey bir sorumluluk gerektiriyor ve evet arzu ettiğimiz gibi uzun seyirler de yapamıyoruz belki. Ama Mia ile geçen her dakikasına değer. Çünkü o bizim küçük kızımız ve biz onu çok seviyoruz…

 

Yazılış Tarihi :10.10.2020

MotorBoat & Yachting Dergisi, Kasım 2020 sayısında yayınlanmıştır.

 

Yeni yazılardan ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Facebook Sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sailing Mia'yı Facebook'ta takip et

facebook.com/sailingmia

 

 • Teknelerde LPG Güvenliği Tekne sahibi olduktan sonra, elimizden geldiğince her konuda bilgi edinmeye ve kendimizi geliştirmeye başladık. Gerek yelken konusunda, gerek motor konusunda, gerekse de teknenin diğer teçhizatları konusunda hep bir şeyler öğrendik. Ancak teknemizin LPG güvenliği hep bir soru işaretiydi bizim için. Çünkü ne......

 • Merhaba dostlar, O kadar uzun zamandır beyaz bir sayfa açıp karşısına oturmadım ki… Uzak kaldım blog yazılarından ve sizlerden. O yüzden kısa bir bilgilendirme yapmak, biraz da iç dökmek istedim. 2022 sezonu güzel bir sezondu. Tekneyle ilk defa Kaş Kekova taraflarına gittik biliyorsunuz. Videoları bu......

 • 2022 sezonu biraz bakım onarım işleriyle başlamış olsa da, sonunda Haziran ayının sonunda iskeleden ayrılıp güneye doğru olan seyrimize başladık. Ve tekneyle Kaş’a gidiyoruz dedik. Ama ne kadar güneye sorusunun cevabı henüz yok çünkü şu an hala Kaş’tayız. İlerleyen günler bize ne getirecek henüz bilmiyoruz.......

 • Tekneye yıldırım düşmesi hikayelerini sağdan soldan duyar, hayretler içinde dinlerdim. Bir gün bizim de başımıza gelebileceği hiç aklıma gelmemişti. Ama geçtiğimiz sezon yani 2021 yılının Ekim ayındaki bir fırtınada bizim de başımıza geldi. Bu yazıyı hazırlamamın sebebi; hem yıldırım düşmesinden etkilenen teknemizde karşılaştığımız aksaklıkları anlatmak......

1 Comment
 • Nur Göker
  Posted at 12:05h, 11 Aralık Yanıtla

  💗🌟👍

Post A Comment