Yelkenli Tekne Mia

Mia – Yüzen Evimiz

Mia’nın Teknik Özellikleri

Teknemiz Mia; Fransız yat üreticisi Jeanneau firmasının, Sun Odyssey 45.2 ismini verdiği gezi sınıfı bir yelkenli tekne modeli. 2002 yılının Mayıs ayında, Port Saint Louis limanından suya inen Mia, 45 feet/ 14.15 metre boyunda. Kısaca teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

Sloop Arma

Boy: 14,15 m

En: 4,48 m

Alan: 63,392 m2

Salma: 1,65

Ağırlık: 9.3 – 10.25 ton

Azami mürettebat sayısı: 8/10 kişi

Yakıt kapasitesi: 205 l

Su kapasitesi: 350 l

3 Kabin / Owner Edition

“Mia” adı nereden geliyor?

Eski bir inanışa göre teknelerin ismini değiştirmek onlara kötü şans getirir. Fakat bizim batıl inançlar ile pek aramız yoktur. İnsanların ve objelerin kendi şanslarını yarattıklarına inanırız. Sokaktan evlat edindiğimiz kedimizin de bize hep şans getirdiğine inandık. Bu sebeple teknemize isim seçerken, aklımıza gelen alternatifler arasında en çok içimize sinen kedi kızımızın adı Mia oldu.

Neden Jeanneau 45.2?

Tekne alma deneyiminin, araba satın almaktan ziyade ev almaya daha çok benzediği söylenebilir. En azından aradığımız kriterler sebebi ile bizim deneyimimiz bu yönde oldu. Hedefimiz hafta sonlarımızı geçirebileceğimiz bir taşıttan ziyade, yılın 8-10 ayında içinde yaşayabileceğimiz yüzen bir eve sahip olmaktı. İlk teknemizi alırken biraz korkutucu ve zor olan, sınırlı bilgiye sahip olduğumuz bir alanda bizim için büyük bir yatırım yapacak olmaktı. Hatalı bir tekne seçimi maddi zararın dışında, bizi kolaylıkla deniz yaşamından soğutabilir, kaderimizin bir kere daha yön değiştirmesine sebep olabilirdi. Bu süreç ile ilgili deneyimlerimizi “ilk tekne alımı” konulu yazımızdan okuyabilirsiniz.