Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Eğitim ve Sınavı

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Eğitim ve Sınavı

Tekneyi aldıktan sonra hemen ilk iş Amatör Denizci Belgemi almış, fakat Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesini almayı devamlı ertelemiştim. O zaman bu zaman aradan 3 sene geçtiğini fark ettim. Önce Amatör Denizci Belgesi almak çok kolaylaştı, ardından da Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesi almak. Hazır bu kadar kolayken fırsatı kaçırmak istemedim ve belge almak için başvurumu yaptım.

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Eğitim ve Sınav Başvurusu artık Online!

Sanırım Aralık 2019 itibariyle Kısa Mesafe Telsiz Operatörü eğitim ve sınav başvuruları online oldu. Fırsat bu fırsat ben de hemen https://adbs.uab.gov.tr/giris adresine e-devlet şifremle girdim ve başvurumu yaptım.

Başvuru işlemleri çok basit. Ana sayfanın sol tarafında yer alan ‘Sınav Başvurusu’na tıklamanız yeterli. Açılan sayfada ilgili kısımları doldurduktan sonra (hangi liman başkanlığı ve hangi sınav – ADB mi KMT mi gibi) sistem otomatik en yakın eğitim ve sınav tarihini ve yerini size veriyor.

kısa mesafe telsiz belgesi KMT

Bu aşamada sisteme sadece bir vesikalık fotoğraf yüklemeniz gerekiyor. Bunun dışında hiçbir ödeme, sağlık raporu ya da adli sicil kaydı gibi bir belge istenmiyor.

Sonrasında ise sadece eğitim tarihini beklemek kalıyor. Ben KMT Operatörü Eğitim başvurumu 5 Aralık 2019 tarihinde İzmir Liman Başkanlığı için yaptım. Sistem bana 26 Aralık 2019 tarihini verdi. Sınav yeri İzmir Ticaret Odası idi.

Başvuru sonrasında UDHB’den bana “başvurunuz tarafımıza ulaşmıştır” sms’i geldi. Sınavdan iki gün önce yani 24 Aralık 2019’da “başvurunuzun son durumu onaylandı” sms’i geldi. 26 Aralık günü ise sınav saatinde İzmir Ticaret Odası’nda olmak dışında yapmam gereken bir şey yoktu.

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Eğitim ve Sınav Günü

İzmir Ticaret Odası’nda saat 11:30’da gerçekleşecek KMT Operatörü eğitim ve sınavı için eğitimden 15 dakika önce gittim. Konferans salonu gibi epey büyük bir salonu organize etmişler. Kısa Mesafe Telsiz Operatörü eğitiminden önce Amatör Denizci Belgesi almak isteyenler için eğitim ve sınav varmış. Eğitimi bitmiş ama sınavı devam ediyordu ben gittiğimde. Dışarıda salona girmeyi beklerken boş durmayıp youtube’dan KMT sınav soruları ile ilgili birkaç video izledim. O esnada içerideki Amatör Denizci Belgesi sınavı bitti ve salon boşaldı.

Ardından salonu KMT Operatörü eğitim ve sınavı için gelenler doldurdu. Eğitim 1 saat kadar sürdü. Eğitmen çok net ve çok öz bir şekilde önemli kısımların altını çizerek ana konuları anlattı.

Sonrasında hemen sınav başladı. 25 sorudan oluşan sınav yarım saat sürdü. Ama zaten sorular o kadar kolaydı ki; 10-15 dakika içinde salonun büyük çoğunluğu kağıtlarını teslim etmeye başladı.

Sınav sorularının büyük bir çoğunluğu zaten eğitimde anlatılanlardan çıktı. Birkaç soru da youtube’da izlediğim videodan çıktı. Onun da linkini paylaşıyorum. İzlemenizi tavsiye ederim, eğitimde değinilmeyen bazı konular bu videolarda mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=7bTWU02ZEfA

Ayrıca bir de kitaptan çalışmak isterseniz Amatör Denizcilik Federasyonu’nun Kısa Mesafe Telsiz kitabı var, ondan da faydalanabilirsiniz.

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Eğitim ve Sınavı Sonrası

Sınavdan sonra 10 Ocak 2020’de yine UDHB’den sınav sonucum sms geldi. Hemen ardından bir sms daha geldi ve Kısa Mesafe Telsiz Sınavı harç bedeli olan 30.7 TL’yi Halk Bankası şubelerine yine sms’te gelen ödeme kodu ile yatırmam istendi.  KMT Sınavı harç bedelini ancak birkaç gün sonra yatırabildim. Ödemeyi yaptığım zaman online sistemde de hemen durum güncellendi.

kısa mesafe telsiz belgesi almak

15 ocak 2020 tarihinde ise UDHB’den gelen sms KMT Operatörü belgemin hazır olduğunu ve belgemi sınava girdiğim liman başkanlığında alabileceğimi bildirdi. Birkaç gün sonra İzmir Liman Başkanlığına gidip belgemi aldım. O işlem de çok kısa sürdü. Tüm belgeleri (hem ADB hem KMT) bir masanın üstünde isme göre sıralamışlar. İsminizin baş harfine göre ilgili kutudan belgenizi alıp, aldığınıza dair imzanızı atıyorsunuz ve artık bir KMT Operatörüsünüz : )

Güneye Doğru, Ufak Bir Kış Kaçamağı

Geçtiğimiz hafta havaların güzel gitmesini fırsat bilip tekneyi ziyarete gittik. Hem bir süredir uğramadığımız teknemizi havalandıralım, hem bir eksiği gediği var mı, her şey yolunda mı diye bir bakalım, bize de biraz hava değişimi olsun istedik.

kısa mesafe telsiz belgesi Doğanın ihtiyacı olan sessizlik ve yenilenme…

İyi ki de gitmişiz, şansımıza hava o kadar güzeldi ki… Çok kısa süre için gittiğimizden dolayı seyir planı yapmadan gitmiştik ama oradayken de kalışımızı biraz uzatıp araya bir de minik bir seyir sıkıştırmak istedik. Fakat bazı ailevi sağlık sorunları dolayısıyla İzmir’e dönmemiz gerekliydi. Olsun; seyir yapamasak da, kısacık da olsa tekne havası o kadar iyi geldi ki bize…

Tabii ki biraz kirlenmiş ve havasız kalmış Mia. Sonuçta kış mevsimi bol yağmurlu ve rüzgarlı geçebiliyor. Ama teknenin üstünü bir güzel yıkayıp, içinde de ufak bir temizlik yaptıktan sonra sanki hiç ayrılmamışız gibi oldu. Mia da bizi özlemiş bence, renklendi ve şenlendi sanki biz oradayken : )

Kış Mevsimi ve Yenilenen Doğa

Kışın güneye gitmeyi o kadar çok seviyorum ki… Hava büyük şehirlere göre zaten daha temiz ve berrak ama onun haricinde sıcacık ve apaçık oluyor bir de. Evde trafik gürültüsüyle uyanırken burada kuş cıvıltılarına uyanmak inanılmaz bir duygu. Ve yazın kirlenen doğa aradan geçen birkaç ayda bile olsa temizleniyor, yenilenip kendine geliyor. Bunun farkına varabilmek, orada olup o havayı soluyabilmek, kendimi şanslı hissettiriyor bana…

kısa mesafe telsiz nasıl alınır

Mavinin her tonu ayrı güzel… : )

Kısa Mesafe Telsiz Belgesi almak

Ziyaretimizi çok uzun tutamadık, sadece birkaç gün kalabildik ama o sessizlik ve huzur Fırat’a da bana da çok iyi geldi. Baharın gelmesini, yine maviliklere yelken açacağımız ve yeni yerler keşfedip yeni maceralar yaşayacağımız günleri iple çekmeye başladık bile şimdiden.

Herkese mavi dolu, huzur dolu günler olsun…

Yazılış Tarihi :20.01.2020

Tekne ve deniz yaşamı ile ilgili videolarımızı YouTube sayfamızdan izleyebilirsiniz.

 

 

Yeni yazılardan ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Facebook Sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sailing Mia'yı Facebook'ta takip et

facebook.com/sailingmia

 

  • Teknelerde LPG Güvenliği Tekne sahibi olduktan sonra, elimizden geldiğince her konuda bilgi edinmeye ve kendimizi geliştirmeye başladık. Gerek yelken konusunda, gerek motor konusunda, gerekse de teknenin diğer teçhizatları konusunda hep bir şeyler öğrendik. Ancak teknemizin LPG güvenliği hep bir soru işaretiydi bizim için. Çünkü ne......

  • Merhaba dostlar, O kadar uzun zamandır beyaz bir sayfa açıp karşısına oturmadım ki… Uzak kaldım blog yazılarından ve sizlerden. O yüzden kısa bir bilgilendirme yapmak, biraz da iç dökmek istedim. 2022 sezonu güzel bir sezondu. Tekneyle ilk defa Kaş Kekova taraflarına gittik biliyorsunuz. Videoları bu......

  • 2022 sezonu biraz bakım onarım işleriyle başlamış olsa da, sonunda Haziran ayının sonunda iskeleden ayrılıp güneye doğru olan seyrimize başladık. Ve tekneyle Kaş’a gidiyoruz dedik. Ama ne kadar güneye sorusunun cevabı henüz yok çünkü şu an hala Kaş’tayız. İlerleyen günler bize ne getirecek henüz bilmiyoruz.......

  • Tekneye yıldırım düşmesi hikayelerini sağdan soldan duyar, hayretler içinde dinlerdim. Bir gün bizim de başımıza gelebileceği hiç aklıma gelmemişti. Ama geçtiğimiz sezon yani 2021 yılının Ekim ayındaki bir fırtınada bizim de başımıza geldi. Bu yazıyı hazırlamamın sebebi; hem yıldırım düşmesinden etkilenen teknemizde karşılaştığımız aksaklıkları anlatmak......

No Comments

Post A Comment